Jakie kieliszki wybrać do domowej nalewki?

Dodane przez: Sigmaglass Na: Trafienie: 1108
Jakie kieliszki wybrać do domowej nalewki?

Większość osób zdaje sobie sprawę, że każdy rodzaj i gatunek alkoholu powinien być podany w odpowiednio dobranym szkle. Ma to wpływ nie tylko na odbiór podającego w oczach gości i  na estetykę podania, ale również na smak trunku. O ile dobór odpowiednich kieliszków do wina nie jest problematyczne, o tyle mało kto wie, w jakich kieliszkach powinno się serwować domowe nalewki. Jako że ten rodzaj trunków wraca do łask nie tylko na przyjęciach weselnych, kieliszki do nalewek są produktem szczególnie pożądanym.

Jak powinny wyglądać kieliszki do domowej nalewki i skąd taki kształt?

Poszczególne kieliszki do alkoholu różnią się między sobą pojemnością, kształtem czaszy, a także wysokością nóżki. Oprócz klasycznych kieliszków do wina i innych alkoholi można spotkać na przykład personalizowane kieliszki do wódki, wybierane przez pary młode na pierwszy toast. Dzięki odpowiednio dobranemu kształtowi dany alkohol może uwolnić cały bukiet aromatów. Nie bez znaczenia jest również komfort degustatora – kształty kieliszków zaprojektowane są tak, aby można było je wygodnie trzymać i z nich pić.

Kieliszki do nalewek są nieco podobne do kieliszków na wódkę na nóżce. Charakteryzuje je przede wszystkim stosunkowo niewielki rozmiar. Czasza umieszczona jest na wąskiej, smukłej nóżce, za którą należy chwytać kieliszek. Czasza kieliszka może mieć delikatnie zaokrąglony lub też rozkloszowany kształt. Wiele osób twierdzi, że kieliszki do nalewki są miniaturą klasycznych kieliszków do wina. Ten rodzaj alkoholu spożywa się powoli, dzięki czemu można wyczuć wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Kieliszki do nalewki powinny być wykonane z wysokiej jakości szkła, najczęściej wybierane są kieliszki przezroczyste, dzięki czemu można podziwiać również wygląd nalewki. Kiedyś nalewkę podawało się wyłącznie w kryształach, obecnie coraz więcej osób sięga po nieco nowocześniejsze, szklane kieliszki. Nalewka powinna zapełnić nie więcej niż 2/3 wysokości kieliszka. Do kieliszków warto dokupić karafkę w podobnym stylu, dzięki czemu całość będzie prezentować się naprawdę elegancko.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło