Las w słoiku - jak stworzyć taką aranżację?

Dodane przez: Sigmaglass Na: Trafienie: 75
Las w słoiku - jak stworzyć taką aranżację?

Kluczowym elementem aranżacji lasu w słoiku jest oczywiście sam pojemnik. Warto zwrócić uwagę na jego wielkość, kształt oraz jakość wykonania. Najlepiej sprawdzą się szklane słoiki z szerokim otworem, które ułatwią pracę podczas układania roślin i ziemi. Wysokość słoika powinna być dostosowana do roślin, które zamierzamy umieścić wewnątrz — im wyższe rośliny, tym wyższy powinien być pojemnik. Warto również zainwestować w słoik z pokrywką, która zapewni odpowiednią wilgotność środowiska dla roślin.

Dobór roślin do lasu w słoiku

Kolejnym etapem jest wybór odpowiednich roślin do naszej kompozycji. Najlepiej sprawdzą się gatunki o niewielkich rozmiarach i wolnym tempie wzrostu, takie jak paprocie, mchy czy rośliny z rodziny storczykowatych. Warto również pamiętać o tym, że rośliny powinny mieć zbliżone wymagania co do warunków uprawy — wilgotności, nasłonecznienia czy temperatury. Dobrym pomysłem jest także dodanie do kompozycji elementów dekoracyjnych, takich jak kamienie, gałązki czy korzenie.

Podłoże w słoiku powinno być przede wszystkim odpowiednio wilgotne, ale jednocześnie przepuszczalne. Najlepszym rozwiązaniem jest mieszanka ziemi ogrodowej, torfu i kory sosnowej. Na dnie wazonu kuli warto umieścić warstwę drenażową z keramzytu lub żwiru, która zapewni właściwe odprowadzenie nadmiaru wody. Następnie należy nałożyć warstwę podłoża o grubości około 5 cm.

Po przygotowaniu podłoża przyszedł czas na sadzenie roślin. Należy je delikatnie wyjąć z doniczek i oczyścić korzenie z nadmiaru ziemi. Następnie umieść rośliny w słoiku, starając się utworzyć harmonijną kompozycję. Pamiętaj, że rośliny powinny mieć wystarczająco dużo miejsca na wzrost - nie upychaj ich zbyt gęsto.

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności

Aby nasz las w słoiku pięknie się prezentował i rozwijał, niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności. W tym celu warto regularnie spryskiwać rośliny wodą, ale unikać przelania podłoża. Jeśli zauważymy, że na ściankach słoika pojawia się skroplona woda, oznacza to, że wilgotność jest zbyt wysoka - warto wówczas delikatnie odkręcić pokrywkę i pozwolić słoikowi "oddychać".

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło